folkmart.ua - інтернет-магазин українських сувенірів. Мережа магазинів українських сувенірів. Великий вибір вишиванок, виробів з петриківським розписом, глиняного посуду, рушників та інших сувенірів. Українські сувеніри та подарунки folkmart.ua Магазин Folkmart
вулиця Старосільська, 1Е 02125 Київ UA
Monday-Friday 9am-6pm 0-800-333-177 044-334-31-77
Рейтинг: 4.8 / 5 Відгуків: 266
UA
RU
00

Українська вишиванка: історія, символіка та її особливості

Українська вишиванка - традиційна вишита сорочка - зірка української культурної ідентичності, одяг, який втілює в собі багатовікову історію, символіку та мистецьке вираження. Як невід’ємна частина українського народного вбрання, вишиванка не лише прикрашала народ України, але й формувала наратив стійкості, духовності та національної гордості. У цій статті ми спробуємо заглибитися у різноманітність візерунків в історії української вишиванки, дослідимо її походження, еволюцію, символізм та багатогранність.

Історія української вишиванки

Витоки української вишиванки сягають раннього середньовіччя, періоду правління Київської Русі (IX-XIII ст.). Спочатку він був практичним, прикрашав одяг і предмети побуту простими геометричними візерунками. Впливи візантійської та східнослов’янської культури відіграли ключову роль у формуванні ранньої техніки вишивання.

З плином часу (у XV-XVII ст.), вишиванка перетворилася на щось більше, ніж просто прикрасу. Вона набула глибокого та символічного значення.

В буремні часи (XVIII-XIX ст.) правління Речі Посполитої, Австрійської імперії чи Російської імперії, Україна та її культура зазнавали утисків. Вишиванка стала важливим засобом збереження культурної самобутності та національної ідентичності. Навіть у важкі часи український народ виражав свої почуття та бажання через унікальні візерунки на вишиванці.

У радянський період, і коли Україна була частиною Радянського Союзу, національна культура України обмежувалася під страхом смерті. Тим не менш, вишиванку продовжували носити з гордістю, як символ мовчазного опору та збереження української ідентичності в умовах репресій. Хоча варто визнати, що саме в цей період українська традиційна вишиванка зазнала чи не найбільшої біди, оскільки саме тоді було знищено незліченну кількість автентичних вишитих скарбів, створених українськими майстринями, а носіння вишитого одягу могло стати вироком для власника. Та, попри все, українську вишиванку вдалося зберегти, як і традицію її носити, а зараз вона переживає чи не найпрекрасніший етап відновлення і вивчення.

На знак визнання її культурної значущості українську вишивку, включно з вишиванкою, у 2018 році було внесено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Це підкреслює важливість збереження та популяризації цієї давньої традиції у світі.

Символіка та значення орнаменту вишиванки

Українська вишиванка, прикрашена складними візерунками та яскравими кольорами, — це не просто одяг, а полотно, насичене символікою та культурним значенням. Кожен вишитий мотив, стібок і відтінок несе в собі історію, переплітаючи нитки традицій, духовності та національної гордості, і зараз ми спробуємо дослідити її глибокий символізм і значення орнаменту української вишиванки.

Палітри кольорів вишиванок

Колірна палітра вишиванки – це візуальна мова, яка передає спектр емоцій та смислів. Червоний, символізуючи пристрасть і життя, відображає життєву силу власника. Чорний служить свого роду захисним щитом від злих сил, а білий уособлює чистоту і світло. Поєднання кольорів в орнаменті відображає гармонійне поєднання емоцій і культурних цінностей.

Геометричні форми візерунків

Геометричні форми, ретельно вишиті на тканині - це візуальна поезія вишиванки. В орнаменті часто помітне місце займають кола, трикутники, ромби. Кола представляють циклічність життя та вічності, трикутники можуть символізувати Святу Трійцю, а ромби можуть позначати рівновагу та гармонію. Геометрична точність посилює глибину символічної мови вишиванки.

Квіткові візерунки у вишиванках

Квіткові візерунки поширені в українському орнаменті. Ці мотиви не просто декоративні; вони часто несуть глибокий зміст. Різні квіти можуть символізувати різні сторони життя, природи, людських емоцій. Наприклад, незмінно популярна «ружа» (троянда) асоціюється з любов’ю, красою та процвітанням, тоді як «маки» можуть означати пам’ять і стійкість.

Зображення птахів та тварин

Вишиті зображення птахів і тварин доповнюють символічну мову вишиванки. Птахи, такі як голуби, часто асоціюються з миром і свободою, тоді як міфічні істоти, такі як «жар-птиця», можуть символізувати вічний цикл життя, смерті та відродження. Вибір тварин в орнаменті відображає зв'язок із природою та фольклором.

В останні роки спостерігається пожвавлення інтересу до української вишиванки як в Україні, так і за кордоном. Сучасні дизайнери та майстрині впроваджують традиційні орнаменти як в жіночі вишиванки так і в чоловічі, долаючи прірву між багатою історичною спадщиною та сучасною експресією. Це відродження гарантує, що символіка вишиванки залишається яскравою та актуальною, водночас доповнюючись сучасними елементами.

Традиції та техніки вишивання українських вишиванок

Українська вишивка складається з різноманітних технік, кожна з яких вимагає вміння, точності та глибокого розуміння ремесла. В Україні існує понад 100 технік вишивання, крім популярного хрестика. В давнину, навчаючись мистецтву оздоблення одягу, дівчина освоювала десятки швів та варіантів гаптування. За видами швів могли визначити звідки людина, чим вона займається, до якого соціального класу належить.

Дослідники українських технік вишивання ділять візерунки на “глухі” та “прозорі”. При “глухих” повністю зашивається полотно (наприклад, гладь чи низинка). Прозорі — це мережки, вирізування та гаптування.

До найпопулярніших технік вишивки належить гладь. Вишивальниця буквально стібок за стібком застеляла поверхню тканини, створюючи виразний об’ємний візерунок гладдю. Сучасні майстри пропонують варіанти двосторонньої художньої гладі, коли виріб виглядає однаково привабливо з лицьового та виворітного боку.

Техніка вишивки низинкою відноситься до однієї із найдавніших. Пропускаючи через нитки нитку контрастного кольору, вишивальниця буквально вишиває новий візерунок. З лицьового боку отримуємо один малюнок, з іншого — інший. Особливість низинки — завжди набиралась непарна кількість ниток полотна. Така техніка створює дуже виразний малюнок, однаково привабливо та виглядає з різних боків.

Розглянемо й оригінальні техніки вишивання

  • Хрестикова вишивка. Спосіб вишивання, при якому на тканині утворюються хрестики. Це найбільш поширена техніка в українських вишиванках, де використовують крістальні крістали для створення вишуканих малюнків та орнаментів.
  • Гладьова вишивка. Використовується для створення гладких ліній і контурів на тканині. Голка проколює тканину, утворюючи витончений малюнок. Ця техніка дозволяє використовувати різноманітні кольори і товщини ниток.
  • Стебелькова вишивка. Заснована на використанні голки, яка вводиться під кутом відносно поверхні тканини. Техніка використовується для створення ефекту рельєфу та відтворення рослинних мотивів.
  • Смугаста вишивка. Включає в себе використання паралельних смуг, які можуть бути горизонтальними, вертикальними або діагональними. Смуги можуть мати різну ширину і кольори, утворюючи візерунки.
  • Підшивана вишивка. Техніка, при якій краї виробу обшиваються додатковою стрічкою або тканиною, яка вишивається. Це може бути використано для створення рамки навколо вишитого малюнка або для прикраси окремих деталей.

Ці техніки вишивання дозволяють створювати різноманітні та вишукані жіночі та чоловічі вишиванки, які відзначаються багатством орнаменту, символікою та традиційним зв'язком з культурою та історією України.

Особливості розпису по регіонам України

Українська вишивка – це захоплюючий вид мистецтва, який має виразні регіональні особливості, що відображають різноманітні культурні, історичні та географічні аспекти в Україні. Кожен регіон додає свої унікальні стилістичні елементи, кольорові палітри та мотиви, створюючи багате джерело різноманітності. Давайте дослідимо особливості української вишивки в різних регіонах країни:

Гуцульщина

Розташована в Карпатах Гуцульщина славиться своєю сміливою та яскравою вишивкою, і характеризується насиченою і контрастною палітрою кольорів, в якій часто присутні глибокі червоні, сині, зелені та жовті кольори. Також гуцульські візерунки складні та геометричні, що відображає гірські ландшафти та культурну складність регіону. Через більш холодний клімат зазвичай використовуються вовняні нитки, які додають вишивці фактурності та тепла.

Поділля

Поділля, історичний регіон у поведено-західній частині України, відомий більш стриманим і делікатним стилем вишивки. Подільська вишивка часто виконана у більш м’якій кольоровій гамі, зокрема пастельні блакитні, рожеві та зелені. Переважають ніжні квіткові мотиви, які символізують родючі землі та сільськогосподарські традиції регіону, а техніка вишивки характеризується тонкою деталізацією та складним швом, що створює вишукану та елегантну естетику.

Полісся

У північній частині України лежить Полісся - регіон, відомий своїм особливим стилем вишивки, який відображає його природне середовище. Основні характеристики включають мотиви, навіяні місцевими лісами, річками та багатоманітною дикою природою. У колірній палітрі переважають землисті тони, включаючи коричневі, зелені та приглушені червоні, що перегукуються з кольорами природного ландшафту, а орнаменти здебільшого прості геометричні.

Буковина

Розташована в південно-західний частині України, Буковина може похвалитися унікальним стилем вишивки, на який вплинула її історія та мультикультурна спадщина. Ключові особливості відображають міжкультурний вплив, що характерні різноманіттям візерунків і мотивів. Колірна палітра часто яскрава та контрастна, що відображає яскраве культурне розмаїття регіону. Окрім того Буковинська вишивка відома своїми складними деталями, незвичайними візерунками, що поєднують в собі релігійні символи, квіти та геометричні фігури.

Центральний та східний регіони України

Центральні та східні регіони України демонструють власні традиції вишивки, змішуючи елементи сусідніх регіонів. Вишивка в цих регіонах часто характерна гармонійним поєднанням яскравих і приглушених тонів. Дизайни вишивки також є переплетенням геометричних і квіткових візерунків, що створює особливу візуально гармонійну естетику. Регіональні особливості української вишивки відображають і водночас доповнюють загальне багатство та розмаїття цього культурного виду мистецтва. Від сміливих і яскравих візерунків гуцульської вишивки до ніжних квіткових мотивів Поділля, кожен регіон вплітає в традицію української вишиванки свою унікальну історію, зберігаючи та прославляючи культурну спадщину України.

Отзывы посетителей:

Написати відгук
3

08.04.2024
Гість
тут дуже багато фейквой информации