folkmart.ua - інтернет-магазин українських сувенірів. Мережа магазинів українських сувенірів. Великий вибір вишиванок, виробів з петриківським розписом, глиняного посуду, рушників та інших сувенірів. Українські сувеніри та подарунки folkmart.ua Магазин Folkmart
вулиця Старосільська, 1Е 02125 Київ UA
Monday-Friday 9am-6pm 0-800-333-177 044-334-31-77
Рейтинг: 4.8 / 5 Відгуків: 266
UA
RU
00

Петриківський розпис

У світі народного мистецтва існують неповторні шедеври, які сплітають традицію, красу та духовний світ нації. Один із таких унікальних явищ – Петриківський розпис, який, наче весняна квітка, розцвітає в українському мистецькому просторі. Це неперевершений орнамент, наповнений енергією кольорів та глибоким змістом, який охоплює в собі багатовіковий шлях розвитку та еволюції.

Джерела виникнення петриківського розпису

Вироби з петриківським розписом – це витончена форма українського народного мистецтва, чий виток веде до села Петриківка, розташованого на південному сході України. Традиції розписування предметів побуту та декорування будівель передавалися з покоління в покоління, відбираючи найкращі та найзначущіші мотиви. Майстри петриківського розпису черпали натхнення у глибинах народного досвіду, намагаючись утілити в своїх творах тепло родинного вогнища та відданість традиціям.

Петриківський розпис не лише відтінює красу природи, але і вбирає в себе глибокий сенс національної символіки. Відомі українські мотиви, такі як калина, верба, птахи та сонце, стали невід’ємною частиною петриківського орнаменту. Ці символи несуть у собі енергію та духовність українського народу.

В історії петриківського розпису криються коріння, сповнені національної гордості та великої краси. Цей вид мистецтва визначається не лише естетично, але й глибоким відданням традиціям, символіці та історії українського народу.

Техніка, мотиви та елементи петриківського розпису

Петриківський розпис вражає своєю неперевершеною технікою, що вимагає від художника великої майстерності та терпіння. Однією з основних технік є «витягування» — прийом, який передбачає використання тоненьких ліній для створення деталізованих елементів, таких як листя, квіти чи птахи. Кольорова гама обмежена, використовуються головним чином теплі та насичені кольори, що надає розпису яскравість та енергію. Тонка лінійна робота надає розпису витонченість та вишуканість, допомагаючи створювати ажурність витвору мистецтва.

Петриківський розпис витончено втілює в собі різноманітні мотиви, в яких переважають квіткові емблеми та пташині мотиви. Кожен мотив несе своєрідне значення, часто виткане з давніх традицій та вірувань. Квіти символізують красу та плодючість, а птахи – свободу та духовний розвиток.

Петриківський розпис у ХХ столітті

ХХ століття принесло в Україну та її національне мистецтво неабиякі випробування і виклики. У 1930-1940-х роках під час періоду сталінського режиму мистецьке самовираження було піддане контролю, і багато національних традицій було пригнічено. Втім, петриківський розпис, завдяки своїй народній природі та практичності, вдалося вижити навіть у ці важкі часи. Художники-петриківці, зберігаючи традиції, продовжували свою роботу, передаючи мистецтво наступним поколінням. У 1935 році в с. Петриківка було відкрито школу з декоративного розпису.

З кінця ХХ століття, коли Україна здобула свою незалежність, розпочалося нове становлення та розквіт петриківського розпису. Нові покоління художників, прагнучи відновити історичні традиції, розширили палітру тем та мотивів, впроваджуючи своєрідність та індивідуальний погляд на класичний орнамент.

Сьогодення петриківського орнаменту

Сьогодні петриківський розпис переживає новий розквіт, стаючи не тільки частиною минулого, але й важливим елементом сучасної культури та мистецтва. Сучасні художники-петриківці експериментують із стилем та технікою, додаючи нові елементи та інтерпретуючи традиційний орнамент. Техніка «витягування» та створення деталізованих композицій зберігається, але деякі митці додають сучасні технології та матеріали.

Петриківський розпис отримує все більше визнання в глобальному мистецькому співтоваристві. Виставки, фестивалі та роботи петриківських майстрів викликають інтерес та захоплення публіки на міжнародному рівні. Це допомагає підняти престиж українського народного мистецтва та привернути увагу до його унікальності.

Сьогодення петриківського орнаменту – це не лише продовження традицій, але й важливий шлях у майбутнє, де це мистецтво стає невід’ємною частиною української культурної спадщини.