Кожного року Україна разом з іншим світом святкує День української вишиванки, що проходить третього четверга у травні. Це свідчить про те, яке велике значення має цей національний символ не тільки для нашої країни, а й для інших. Вишивка з давніх часів була не просто видом рукоділля. Наші предки закарбовували в ній сакральний зміст, обережну магію, яка поколіннями передавалась у родинах і зберігалась як домашня святиня. Якщо ви придбали таку сорочку або вона залишилась у спадок, необхідно знати, як правильно доглядати за такою тендітною річчю, аби вона зберегла структуру та свій вигляд якомога довше.
Як прати вишиванку вручну?
Це найкращий та найбільш делікатний спосіб освіжити річ і видалити плями, але прати необхідно вкрай обережно. Залежно від тканини, потрібно робити це в холодній або теплій воді. Температурний режим – не більше 40 градусів Цельсія. Якщо плями погано відходять, одяг замочують у теплій воді з милом.
Зверніть увагу, що використання відбілюючих засобів чи тих, що містять хлор, неприпустиме. Вони не тільки знищать кольори, а й негативно впливають на саму тканину, яка згодом починає рватись. Тривалість замочування – від 15 до 25 хвилин. Замість мила дозволяється використовувати спеціальні засоби для делікатних тканин (наприклад, гель або порошок для прання делікатних кольорових речей).
Коли ви перете руками, терти виріб не можна. Якщо є плями та проблемні місця, то допускається докласти невеликих зусиль до них і тільки там, де немає візерунка з ниток. В іншому випадку нитки можуть повисмикуватись й чіткий орнамент швидко зруйнується. Для відновлення кольору ниток, їхнього блиску та привабливого вигляду після прання та ополіскування одяг на кілька хвилин кладуть в холодну воду зі слабким розчином столового оцту, потім віджимають й струшують.
Прання вишиванок в пральних машинках
Такий спосіб догляду допускається, але потрібно правильно вибрати режим. В більшості сучасних моделей є «Делікатний», «Ручне прання», «Спідня білизна». Вибирайте його чи оберіть власну програму, де можна виставляти показники. В такому разі температура води має бути не вищою за 40 градусів, а віджим – на мінімальній кількості обертів, або його краще зовсім не використовувати. Щоб не пошкодити нитки візерунка, виріб краще покласти в спеціальний мішечок для прання. Знайти такий в магазинах не складно. Вишиванку перуть окремо від інших речей. Більшість моделей виготовляються з льону, тож після віджиму в машинці вони сильно мнуться, випрасувати до нормального вигляду буде дуже складно. Краще застосовувати тільки прання та ополіскування, а віджимати руками.
Сушка вишиванок
Після закінчення прання та коли віджали сорочку потрібно взяти великий махровий рушник, розкласти його на рівній поверхні. Важливо, аби він був чистим, випраним і білим. Розмістіть на ньому виріб і скрутіть як рулет. Залишіть на 1-2 хвилини. Рушник вбере зайву вологу. Візьміть інший подібний білий рушник, розтягніть поряд і перемістіть на нього сорочку висихати. Обов’язково уникайте прямого сонячного проміння: лляна тканина від нього буде більш білою, але кольори ниток вигорять. Не використовуйте електричні сушарки та плічки. Вишиванку потрібно сушити природним шляхом у горизонтальному положенні.
Рекомендації з прасування вишиванок
Більшість виробів виготовляють з льону, натуральної бавовни. Випрасувати такі речі до ідеального стану майже неможливо. Льон швидко зминається, тому складок і заломів не уникнути, це нормально. Якщо є потреба прасувати, дотримуйтесь таких порад:
- виверніть, щоб не пошкодити нитки орнаменту;
- робіть це на м’якій основі;
- кладіть на одяг тонку чисту білу тканину, марлю, прасуйте через неї;
- виставляйте низьку температуру;
- рухайте праску вздовж нитки основи, аби тканина не розтягувалась.
Можна прасувати одяг, коли він ще трохи вологий, через просякнуту тканину чи марлю, за допомогою функції пару. Після цього річ залишають на рівній поверхні, щоб остигла.
Як відбілити вишиванку?
Натуральні сорочки з часом можуть пожовтіти. Для їхнього відбілювання використовують звичайний аспірин. Розведіть у 4 л гарячої води 6-10 таблеток, кількість залежить від ступеня забруднення. Коли вони повністю розчиняться, вода охолоне до 40 градусів, замочіть річ на кілька годин. Перевіряйте стан кожні 30-40 хвилин. Після цього потрібно сполоснути та висушити сорочку.